Schneider Electric SEB36S24125 LoadCentre KQ 125A 12+8 TP Ways Type B Split Metered Distribution Board
SKU SEB36S24125
Availability:
Dispatch in 2-3 Days
Request a quote
Read More...
Product Description
This Acti9 load centre KQ II B product is a surface mounted split metered distribution board. Modular solution which is flexible Metering and integral control options It is suitable for standard, commercial and industrial applications. The cables can enter via knock-outs at top, bottom and side of the enclosure. The provided equipements are door, front cover, pan assembly, earth terminal block, multi-function meters, switch disconnector and shielded neutral bar. It contains an miniature circuit breaker (MCB) and residual current circuit breaker with overcurrent protection (RCBO). The Ue rated operational voltage is from 400VAC to 415VAC. The dimensions are (W) 470mm x (H) 1290mm x (D) 139mm. According to BS EN 60529 standard, the IP degree of protection is IP2x B internal and IP3x external.
Specifications
  • Range: Acti9
  • Product name: Load centre KQ II B
  • Product or component type: Distribution board
  • device application: Distribution
  • Enclosure type: Split meter
  • door type: Overall
  • Provided equipment:
    • Enclosure
    • Door
    • Front cover
    • Switch disconnector - 125 A as incomer
    • Multi-function meter - 2 nos.
    • Shielded neutral bar 25 mm2
    • Earth terminal block 25 mm2
    • Pan assembly
    Complementary:
  • Enclosure mounting: Surface
  • rated operational current: 125 A at 400/415 V AC
  • protection device options:
    • Miniature circuit breaker (MCB) (plug-on type) as outgoer
    • Residual current circuit breaker with overcurrent protection (RCBO) (plug-on type) as outgoer
  • Number of ways:
    • 12 ways (3P)outgoer for section 1
    • 8 ways (3P)outgoer for section 2
  • Cable entry:
    • Top and bottom: knock-out
    • side: knock-out
  • Height: 1290 mm
  • Width: 470 mm
  • Depth: 139 mm