BG Fortress CF22MS19 22 Module 19 Way 100A Main Switch Consumer Unit with T2 SPD + 14 RCBOs & 5x CUA19 FREE Blanks
SKU CF22MS19+14CUCRB+5CUA19
Availability:
Due 15/06/2026
Original price
Request a quote
Read More...
22 Module 19 Way 100A Main Switch Consumer Unit with Type 2 SPD.
This comes with 14 RCBOs Single Pole, B Curve, 6kA, 30mA, Type A
  • 3x 6A
  • 1x 10A
  • 3x 16A
  • 1x 20A
  • 5x 32A
  • 1x 40A
  • 5x BLANK (CUA19)
Dimensions (HxWxD)mm for CF22MS19: 496 x 231 x 116mm
BG Fortress Circuit Protection
Description:
Available in a number of sizes from 6 - 19 way with SPD, these consumer units will suit all applications. Each unit has an integrated spirit level, aiding installing without additional tools.
Supplied with 100A Main switch and SPD device. Each unit is supplied with busbar, label sheet 2 or 4 cover blanks and instructions.